Zgłoś uwagę
Federacja Przedsiębiorców Polskich

F    L    I    I       
Wałbrzyska strefa inwestuje

Około 120 mln zł przeznaczy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” na budowę hal przemysłowych. Powstaną one w sześciu zarządzanych przez nią lokalizacjach. To największa inwestycja własna spółki od początku jej istnienia.

Bliźniacze hale magazynowo - produkcyjne powstaną w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Ząbkowicach oraz w Nysie i Brzegu, a także we Wrześni w Wielkopolsce. Gotowe obiekty przemysłowe przeznaczone głównie pod wynajem lub leasing zwiększą atrakcyjność inwestycyjną tych terenów strefowych.

- To oferta, która powinna szczególnie zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość zagospodarowania jedynie części hali – mówi prezes wałbrzyskiej strefy Piotr Sosiński.. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza początkowe koszty inwestycji i daje możliwość dostosowania obiektu do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z preferencji w postaci ulgi w podatku dochodowym.

Powierzchnia hal wynosić będzie ok. 5 000 m kw., przy czym będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Będą one wyposażone w zaplecze biurowe i socjalne oraz infrastrukturę zewnętrzną: parkingi, place manewrowe oraz tereny zielone. Koszt budowy każdego obiektu wyniesie ok. 20 mln zł.

- To historyczny moment dla wałbrzyskiej strefy, która pierwszy raz przeznaczy tak duże środki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty – twierdzi Kamil Zieliński, wiceprezes WSSE.- Od początku funkcjonowania spółka na rozwój infrastruktury wydała blisko 280 milionów złotych. Program budowy hal, który zrealizujemy w ciągu najbliższych 3 lat, to niemal połowa tej kwoty.

- Od wielu lat samorządy postulowały zmianę strategii inwestycyjnej opierającej się gównie na sprzedaży terenów typu greenfield, na ofertę związaną z dzierżawą gotowych obiektów przemysłowych – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. - Po kilku latach braku takich inwestycji pojawia się program, który jest na to odpowiedzią. Ten fakt cieszy tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorządy aglomeracji wałbrzyskiej wydały kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych.

Fundusze pochodzące z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na przygotowanie działek między innymi w Świebodzicach, Głuszycy, Żarowie i Jaworzynie Śląskiej.

- Kwestia uzbrojenia terenów inwestycyjnych była dla nas największym wyzwaniem, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe gminy – wspomina Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej. – Dzięki środkom z ZIT-u udało się wyposażyć działki w media oraz wybudować dwie platformy dla przyszłych inwestorów. Jest mi również niezmiernie miło, że staliśmy się beneficjentem programu budowy hal wałbrzyskiej strefy.

Oprócz środków z ZIT-u, pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych, samorządy mogą skorzystać z dodatkowego instrumentu wsparcia. W zeszłym tygodniu wałbrzyska strefa uruchomiła program preferencyjnych pożyczek na rozwój infrastruktury inwestycyjnej skierowany do Jednostek Samorządu Terytorialnego.

- Realia gospodarcze, jak i potrzeby samych przedsiębiorców zmieniają się. Cieszę się, że strefa wsłuchuje się w potrzeby inwestorów, czego dowodem jest program budowy hal oraz fundusz pożyczek dla samorządów – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.

Udostępnij >
T